Môže mať skoro 2-ročné dieťa nepravidelnú stolicu?

Zodpovedané
21. nov 2022

Dobrý deň,

mám 22-mesačnú dcéru, ktorá má nepravidelnú stolicu. Vyprázdňuje sa každý druhý - tretí deň. Dokonca sa stalo, že aj štvrtý deň. Predtým mala stolicu pravidelne každý deň. Za posledné dva mesiace sa to takto zmenilo.

Začala som jej aj variť ľahké jedlá, papá normálne 5x za deň. Neplače, pri jedení nie je odmietavá. Dávam jej každé ráno probiotiká BioLac baby. Nie je plačlivá, je hravá, veselá, pobehuje, skáče.

Je to spôsobené aj tým, že som jej upravila stravu na takéto ľahko stráviteľné jedlá?

Sme aktívne. Chodím s ňou 2x do dňa von minimálne na hodinu. Teda nesedí v kočíku, ale sa hráme a prechádzame vonku. Bruško nemá tvrdé a ani boľavé. Keď kaká, tak na začiatku vyjde trochu tvrdšia stolica, ale potom už normálna. Pri vyprázdňovaní neplače. Vetry nemá zastavené, odchádzajú bez problémov. Sono bruška jej bolo robené síce pred vyše rokom, ale bolo v poriadku. Bolo to počas obdobia nepravidelnej stolice, len jej zle vtedy trávilo UM.

Je u detí v takomto veku normálne, že majú stolicu nepravidelnú až po niekoľkých dňoch?

Máme navštíviť pediatra?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je to nepravidelná stolica. Veď je pravidelne každé 3 dni 🙂. Aj to je fyziologická frekvencia vyprázdňovania, hoci nie úplne typická v tomto veku.

Nakoľko ale pekne podrobne opisujete ostatný klinický stav dcérky, ktorý je úplne v poriadku, tak by som to nijako neriešila.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas