Môže mať dieťa suché utopenie z výplachu nosa konvičkou?

Zodpovedané
10. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať o suchom utopení.

Môže mať dieťa suché utopenie z výplachu nosa konvičkou?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

čisto teoreticky, ak aspirovalo veľké množstvo roztoku (ak to je Vincetka alebo nejaký iný hypertonicky roztok, ale aj pri bežnej vode) áno, môže.

Celkovo tento následok je veľmi málo bežný a v literatúre býva popisovaný, že je skôr pri aspirácii (= vdýchnutí) veľkého množstva tekutiny.

Väčšinou tomu predchádzajú symptómy "bežného dusenia sa". Dieťa kašle, nevie sa nadýchnuť, koža môže byť až modro sfarbená atď.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas