Môže mať dieťa šiestu chorobu dvakrát za sebou?

Zodpovedané
24. jún 2021

Dobrý deň,

syn dostal šiestu chorobu hneď po druhom očkovaní a teraz sa to zopakovalo po treťom s odstupom 2 týždňov. Má 2 dni teploty do 40°C a na štvrtý deň výsyp.

Môže mať dieťa šiestu chorobu dvakrát za sebou?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže, lebo ju spôsobuje HV-6 aj HV-7. Každý vírus ju spôsobiť môže iba 1x za život.

Výsyp pri teplote však nie vždy znamená 6tu chorobu. Je to vždy otázne, môže ísť o akékoľvek vírusové ochorenie, pri ktorom sa dieťa tzv. parainfekčne vyhádže. Dieťa sa pri horúčke mohlo spotiť a vychádzať z toho.

Pri 6tej chorobe je to vždy že sa vyhádže na ten 3.- 4. deň horúčok a potom už horúčky nie sú, takže ak bol priebeh takýto tak pravdepodobne o 6tu chorobu išlo.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas