Môže ísť o znak dyslexie alebo poruchy pozornosti?

Zodpovedané
23. feb 2023

Dobrý deň,

naša 4-ročná dcéra má neustále problém s rozoznaním tepla a chladu. Má problém pochopiť, že teplá voda je proste teplá a studená voda studená. Vždy ich pomenuje opačne. Na teplú vodu reaguje "brrr" a nie, že ju páli. Rovnaký problém má s priestorom, pomenovaním a pochopením dopredu a dozadu. Keď sa napríklad kúpe a poviem jej, aby sa pri umývaní vlasov posunula vo vani dopredu, začne cúvať. Alebo opačne.

Sústredenie sa na nejakú činnosť je obrovský problém, ktorý pozorujem už dlhšie. Odbieha od jednej aktivity k druhej. Pri obúvaní alebo obliekaní hľadí niekde úplne inde, potom je nervózna, že sa jej nedarí sa obliecť či obuť. Pri jedle sa neustále ošíva, kope nohami, zatvára oči a podobne.

Z toho dôvodu sme jej rapídne obmedzili konkrétne rozprávky a čoraz viac v domácnosti vypíname televízor, no zatiaľ bezvýsledne. Nedokáže sa sústrediť ani v absolútnom tichu, keď jej doslova prstom ukazujem, kam sa má pozrieť.

Inak je dosť učenlivá a pamätá si veľa. Učenie básničiek a pesničiek jej nerobí problémy. Keď mi jej učiteľky nie raz hovorili, že pohľadom absolútne nevníma, obzerá sa, no mozog nasáva ako špongia. Často je v škôlke jediná z triedy, ktorá na učiteľky reaguje a vie aj povedať niečo k téme, ktorú preberajú. Napríklad o prírode, zvieratách, pred Vianocami o advente a pod.

Je to na jej vek v poriadku, či je to vec, ktorú by sme mali nejakým spôsobom riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

znie to trošku netypicky.

V tomto veku už sa deti vedia istý čas sústrediť na rôzne činnosti. Aj keď asi sa na činnosti, ktoré chce ona sústrediť vie, keďže "mozog nasáva".

Konzultáciou s detským psychológom nič nepokazíte.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas