Môže ísť o zápal v čreve?

Zodpovedané
2. jan 2022

Dobrý deň,

od nástupu do škôlky pozorujem zmeny na zdraví svojej dcéry (3 r.). Má stále upchatý nos a už 2x užívané antibiotika. Pri poslednej chorobe mala mierne hnačky, ktoré vystriedali zápchy a sťažovala sa aj na bolesť okolo pupčeka.

Vyžiadala som si vyšetrenie na alergie. Bola jej zistená intolerancia na mlieko, ktorú z krvi zisťovala pediatrička. Momentálne čakáme na výsledky z krvi, ktoré robila alergologička. Z doterajších výsledkov usúdila, že nejde o alergiu ale len intoleranciu na mlieko (resp. nejakú jeho zložku).

Nezávislé som dala posúdiť výsledky inej alergologičke, ktorá má za to, že to má svoju príčinu a môže ísť o zápal v tráviacom trkate.

Môžem si vyžiadať od špecialistky (alergologičky) ďalšie vyšetrenia, napr. na gastroenterologii?

Alebo potrebujem výmenný lístok od pediatričky?

K akým iným špecialistom by sa dalo ísť s jej problémom?

Bola vyšetrená v ambulancii ORL, kde nebol zistený žiaden problém. Najviac mám obavy z bolesti okolo pupčeka, ktoré je možno poznať podľa toho, že si dcéra hľadá úľavovu polohu a s presnosťou vie povedať, kde ju bruško bolí.

Doposiaľ jej bola odporúčaná bezmliečna diéta. Nasadila som jej probiotika Probiofix imun a infants dophilus plus, ktoré pravidelne striedam. Dodržiavaním diéty sa jej stav ako-tak zlepšil.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ťažko povedať, či naozaj nejde o prejavy súvisiace s intoleranciou na laktózu. Gastroeneterologické vyšetrenie je však pri nelepšiacich sa bolestiach vhodné. Výmený lístok vypíše obvodný pediater.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas