Môže dvojročné dieťa odpadnúť zo stresu?

Zodpovedané
14. mar 2022

Dobrý deň,

dcérka mala odložené očkovanie kvôli zdravotnému stavu, takže dostala prvú dávku hexavakcíny až teraz v 2 rokoch. Po pichnutí neplakala. Dala som jej cumlík, zobrala na ruky. Vyšli sme von. Pri odchode ešte pozdravila aj zakývala, zdalo sa byť všetko ok. Keď sme ju v čakárni postavili na nohy, tak odpadla. V ambulancii ju prebrali za niekoľko minút. Lekárka to pripisuje tomu, že sa zľakla.

Na druhú dávku máme ísť radšej do nemocnice, kde ju hospitalizujú. Ja mám však teraz doma novorodenca, nemôžem ísť s ňou. Pôjde manžel. Z toho budem určite tiež v strese, nikdy nebola takto cez noc bezomňa na cudzom mieste. Aj to samotné pichnutie bude podľa mňa horšie znášať, keď tam nebudem. Veľmi sa bojím, že sa to zopakuje, nedajbože skomplikuje.

Čo by ste mi poradili?

Mám ďalšiu dávku ešte odložiť?

Môže také malé dieťa naozaj odpadnúť zo stresu?

Ďakujem

Dobrý deň,

odklad určite neodporúčam, očkovanie potrebuje. Dieťatko môže zo stresu aj odpadnúť. Rozumiem aj odporúčaniu očkovať v nemocnici kvôli obavám lekárky z reakcie. Osobne by som dieťa odoslala na kontrolu neurológom.

Rozumiem a lekárke, že nechce nič podceniť a aj Vám, že viete, že pre dcérku bude vlastne možno ešte väčší stres odlúčenie. Možnosti máte 2 - vysvetľovať situáciu dcérke dopredu, alebo s dohodnúť s pani dr predsa len na očkovaní pod dozorom v ambulancii.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas