Môže dlhotrvajúca tuhá stolica u 11 mesačného nejako škodiť?

Zodpovedané
9. júl 2022

Dobrý deň,

náš syn 11 mesačný má dlhodobo tuhú stolicu. Už pred zavedením príkrmov bol trošku problém so stolicou, od 6 m prikrmujeme, frekvencia stolice sa zlepšila ale stále je tuhá, ako mäkká plastelína, resp. lepidlo v jednom celku a v poslednej dobe máva aj takú tvrdšiu a tmavšie sfarbenú, také ako "kozie bobky".

Menili sme probiotiká už viackrát. Momentálne máme Biolac. Dávame dlhodobo aj Duphalac (predpísaný od lekárky) ale všeobecne neviem, či nejako pomáha. Nedávam jedlo, ktoré zapeká, robím redšie príkrmy, ovocné pyré, ovsené vločky a pod. Veľa vecí sme skúšali, ale mám pocit, že nič extra nepomáha.

Stolicu má niekedy každý deň, niekedy obdeň a sem tam po 3 dňoch. Väčšinou kaká bez nejakej námahy, pri hre vidím, že sa zastaví a zatlačí, inokedy ani nepostrehnem, keď má že úplne tvrdú vtedy vidím, že naozaj sa sústredí a tlači (vtedy je to sprevádzané aj plačom/mrnčaním). Inak prospieva, má vetry a je usmievavý a spokojný. Len ma teda trápi, či je to z dlhodobého hľadiska ok mať takú tuhú stolicu (ani plienka sa neušpiní).

Nemôže mu to nejako uškodiť?

Čo by ste prosím odporučili?

Ďakujem vopred.

Dobrý deň,

nemalo by to mať žiadne následky, pokiaľ nie je vyslovene vysoké úsilie, nedochádza ku krvácaniam zo sliznice. Treba dbať ešte trošku viac na pitný režim (navýšiť), dlhodobo probiotiká Probiofix imun baby a keď vidíte, že kaká, rozbaliť ho a pomôcť mu buď pritláčaním nožičiek o bruško alebo gravitáciou - už ho môžete dávať sedieť na nočník, tým že bude mať nožičky zapreté o zem mohlo by mu to ísť jednoduchšie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas