Môže byť dieťa očkované, keď má kašeľ?

Zodpovedané
19. júl 2022

Dobrý deň

syn má pre-plánované očkovanie proti kiahňam, avšak už skoro 2 týždne vlhko zakašle. Kašeľ je vlhký. Bral 1 týždeň Hedelix - kašeľ sa nezmenil. Stále zakašle vlhko tak 4-5x denne. Žiadne iné o obtiaže nemal. Po dobrati sirupu mal ráno sopeľ. Teraz má ako keby zastreté dutiny, zachuchmený hlas, plus ten vlhký kašeľ.

V polovici augusta mám termín pôrodu a chcela som stihnúť syna zaočkovať aj z tohoto dôvodu. V septembri nastúpi do kolektívu a nerada by som novorodenca vystavila riziku kiahní.

Je šanca, že sa nemám obávať, ak očkovanie nestihne a ja som kiahne prekonala?

Bude novorodenec chránený?

Ďakujem

Dobrý deň,

novorodenec sčasti je chránený materskými protilátkami. Stretla som sa však už aj s prípadom nákazy novorodenca, hoci matka bola po prekonaní.

Kašlanie 5x za deň nie je známkou akútneho ochorenia. Skôr rekonvalescencie po ochorení. Skúste ho inhalvoať Vincentkou 2x denne pri nejakej krátkej rozprávke a začnite používať nosoné sprchy či konvičky (najlepšie čo môžete škôlkara naučiť). A o týždeň možno bude schopný očkovania.

A pokiaľ ide v septembri do kolektívu, už kúpte Imunoglukan P4H a začnite mu dávať. Rovnako tak probiotiká Probiofix imun baby.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas