Môže 7-mesačnému dieťaťu ublížiť príliš nízka teplota?

Zodpovedané
12. nov 2022

Dobrý deň,

náš 7-mesačný syn mal bronchitídu sprevádzanú kašľom, zle dýchal, mal soplíky, teplotu cez 38°C a CRP 26. Lekárka mu predpísala lieky na dýchanie Ventolin.

Na ďalší deň však synovi klesla teplota 35,5°C, maximálnu mal 36,3°C. Poobliekala som ho, dala do spacieho vaku, dve deky, sveter, stále bol ako ľad. Doma máme naozaj teplo, v obývačke aj 25 °C. Boli sme na odbere krvi a všetko je v poriadku, vrátane CRP, takže synovi nepredpísala ani antibiotiká. Nevedela mi však povedať, prečo má takú nízku teplotu. Cez víkend bol relatívne v poriadku, najnižšiu teplotu mal 36,4°C, dnes zase 35,7°C.

Na aké vyšetrenie a za akým lekárom by ste nám odporučili ísť?

Nemôže taká nízka teplota uškodiť funkčnosti orgánov?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade by som sa pýtala akým teplomerom teplotu meriate. Nie je to celkom typické, aby malo dieťa takúto teplotu a tiež si to neviem ničím vysvetliť. Skôr si myslím, že ide o chybu merania ako o reálny stav.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas