Môže 1,5-ročné dieťa papať bryndzu a oštiepok?

Zodpovedané
14. feb 2023

Dobrý deň,

dcérka má 1,5 roka.

Môže už jesť bryndzu a údený syr/oštiepok?

Tiež ma zaujíma príprava kaší. Kupujem jej instantné kaše od Nominalu.

Stačí, keď vodu trochu zohrejem v mikrovlnke a zmiešam s kašou?

Alebo je nutné kašu variť?

Čo sa týka jedla, tak mi odmieta domácu stravu varenú a chce jesť len kupované príkrmy.

Je to veľký problém?

Kupujem jej tie najdrahšie/snáď aj kvalitné - zn. Good gout a Babybio. Keď jej dám hocičo uvarené, tak to odmieta. Inak prospieva dobre. Má 18 mesiacov, váži 12,5 kg a meria cca 81 cm.

Ďakujem

Dobrý deň,

bryndzu a oštiepok sporadicky môže - nie na dennej báze. Obsahujú príliš veľa soli. Ale sporadicky prečo nie.

Čo sa týka kaší, riaďte sa obalom - nie je nutné prevárať vodu.

Čo sa týka jedla - určite by bolo vhodnejšie, aby mala domácu varenú stravu. Ale ak nutrične vyvážite príkrmy, má dostatok zdrojov železa, prílohy ako zdroje energie, tak je to ako to je. Môžete s tým skúsiť niečo robiť. Napr. nejaké poradenstvo. Niekedy, keď deti nechcú kúsky v strave, tak pomáha paradoxne senzomotorická hra (s pieskom, s guličkami, s plastelínou). Neviem ako ostatné kúsky, či poje aspoň pečivo, ovocie, zeleninu a problém má iba s varenou stravou. Je to možno jej preferencia, na ktorú je navyknutá a veľmi postupne by sa s tým dalo dačo robiť. Napr. na tanierik dať kupenský príkrm, ale prílohu uvariť. Prípadne zeleninku nakrájať. Čiže malinké postupné krôčiky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas