Moja 7-mesačná dcérka má tiky a myká rukami. Ide o znak autizmu?

Zodpovedané
6. dec 2022

Dobrý deň,

už 4. deň pozorujem u 7-mesačnej dcérky tiky hlavičky. Robí to zatiaľ iba podvečer. Je to také myknutie, resp. ako keby ju striaslo. Trvá to len pár sekúnd. Dnes prvý raz pri tom mykla aj rukami.

Dcérka sa narodila vexom. Po pôrode ju museli predýchať maskou, mala kefalhematóm a z toho aj novorodeneckú žltačku. Po narodení absolvovala rôzne vyšetrenia, aj sono mozgu. Všetko bolo v poriadku. Je sledovaná v rizikovej ambulancii, kde sme boli pred mesiacom a všetko bolo taktiež v poriadku. Aj v poradni minulý týždeň.

Keď bola menšia, mala vraj hypertonus HK, preto chodíme cvičiť na fyzioterapiu. Je to už lepšie, je veľmi šikovná. Na neurológiu nás neposielali. Vyvíja sa ako má, otáčať sa začala v 4. mesiaci. Momentálne robí II. vzpriamenie a pivotuje do strán, bľaboce, hmká, usmieva sa, je vnímavá, zaujímajú ju veci aj dianie naokolo.

Je očkovaná už 2x, dostala aj 3 dávky RotaTequ. Je dojčená a papá príkrmy od 4,5 mesiaca, jesť jej celkom chutí. Momentálne jej už týždeň idú prvé spodné zúbky, jeden sa už prerezal, druhý sa ešte len každú chvíľu prereže. Bola dosť plačlivé bábätko, ale čím je staršia, tým je to lepšie. Akurát teraz sa to vrátilo ako jej idú tie zúbky. Dcérka je všeobecne na mňa veľmi naviazaná, u iných ľudí zväčša plače. Je hlavne nosená, v kočíku byť nechce. Pozorujem u nej aj "krútenie", najmä ľavou rukou, občas pravou. Robí to hlavne vtedy, keď plače. Málokedy v kľude. Sú to len také ladné pohyby ruky, robí to tak zľahka, no znepokojuje ma to.

Mám obavy z autizmu. Viem, že sa diagnostikujú staršie deti.

Je takéto mykanie hlavou v norme?

Môže to byť nejaký neurologický problém a treba navštíviť neurológa?

Je krútenie rukou v poriadku?

Môže to znamenať aj prípadný autizmus?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako píšete, u takto malých detí je skoro nemožná diganostika, lebo viaceré činnosti, v ktorých sa autizmus prejavuje ešte v tomto veku deti nerobia. Takéto pohyby robia aj neurotypické deti (zdravé), najmä pred zaspávaním a počas zaspávania.

Čokoľvek, čo rodiča znepokojuje stojí za zmienku obvodnému lekárovi. Ideálne aj s video dokumentáciou na telefóne. Ide aj o to, že ako často to dieťa robí. Ak to robí 1 - 2x denne, tak je to rozdiel ak to robí desiatkykrát.

V neskoršom veku sú samodiagnostické modality na odhalenie autizmu M CHAT skríning a aplikácia AS Detect.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas