Moja 6-mesačná dcérka nerobí "lietadielko" a plávanie na brušku. Je to problém?

Zodpovedané
18. okt 2022

Dobrý deň,

mám dcérku, ktorá bude mať 6 mesiacov. Pretáčať na bruško sa začala len prednedávnom, dáva si nožičku do úst, hračky a pod. Druhé vzpriamenie zatiaľ neovláda.

Je problém, keď dcérka nerobí takzvané "lietadielko" a plávanie na brušku?

Prvá dcérka to robila a táto druhá vôbec.

Je to nejaký problém vo vývoji bábätka?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, naopak. Lietadielkovanie nie je niečo, čo dieťa vo vývoji musí robiť, aby bol vývoj správny. Ak ho deti robia príliš často, tak sa treba zamyslieť a niečo zmeniť, pretože to nie je dobrý ukazovateľ. Ak dieťa lietadielko robí, nemalo by tak robiť väčšinu aktívneho času na brušku. Rodič má vtedy dieťa zobrať na ruky, či dať do inej polohy, či podať mu hračku atď.

Druhé vzpriamenie by už v tomto veku pomaly zvládať mala, respektíve by sa oň mala aspoň snažiť (opora o natiahnuté ruky). Ak nie je vhodné, tak radšej už vyhľadať fyzioterapeuta.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas