Mohol si 2-ročný syn vážnejšie ublížiť pádom na čelo?

Zodpovedané
11. mar 2023

Dobrý deň,

môj 2-ročný syn spadol na čelo tak, že nohy mal ešte na posteli. Bolo to z asi 80 cm výšky a bol tam aj tenší koberec. Plakal, potom sa utíšil a bol v pohode. Ostalo mu akurát trochu červené čelo.

Mohol si ublížiť aj vážnejšie?

Čo mám na ňom sledovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

dôležité je v nasledujúcich hodinách odsledovať stav vedomia dieťaťa, či nie je neštandardne spavé, menej hravé, či naopak predráždené, či hýbe všetkými končatinami a správa sa ako obyčajne, či nevracia, nekrváca pri močení či stolici.

Ak sa do 48 hodín po páde dieťa zdá po týchto stránkach OK, môžete si vydýchnuť. Z pádu nič akútne vážne nevzišlo.

Ak sa pád udeje na noc, vhodné je spať s dieťaťom, v noci ho aspoň 2x zobudiť do úplneho prebudenia a skontrolovať stav vedomia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas