Mohol sa 21 mesačný syn na dovolenke nakaziť Covidom-19?

Zodpovedané
19. júl 2021

Dobrý deň,

máme 21 mesačného syna, s ktorým sme týždeň strávili v Tatrách, v hoteli plnom ľudí. Obaja rodičia sme zaočkovaní proti Covidu-19. Po príchode domov začal mať synček teploty. Týždeň mal okolo 39°C. Zrážal som Nurofenom. Pripisovala som to zúbkom, rastú mu stoličky. CRP bolo v poriadku.

Doktor povedal, že to môže byť kombinácia zúbkov a horúčav, pripadne nejaký vírus". Po skončení teplôt začal synček slabo pokašliavať a má nádchu. Tečú mu vodnaté priehľadné soplíky.

Mohol sa nakaziť Covidom-19?

Robia PCR testy aj malým deťom?

Má význam ho ešte dávať testovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

tak isto ako iný vírus aj korona je vírus, ktorým sa mohol nakaziť. Viaceré respiračné vírusy môžu mať takýto priebeh. Čo sa týka testovania, bolo by to možné. Určite.

Môže to byť však aj iný vírus, Vy ste očkovaní, predpokladám, že ho budete aj tak izolovať, aby nemohol nakaziť iných ľudí. Liečba špecifická ani na Covid nie je. Iba pokoj, znižovanie teploty, tekutiny, symptomatická liečba kašľa.

Či to má význam - áno má - diagnostický. Aby sa istotne vedelo či o korona vírus ide alebo nejde. Prípadnú liečbu synčeka to však neovplyvní.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas