Mohol Covid-19 spôsobiť 12 mesačnému synovi zášklby v spánku?

Zodpovedané
22. mar 2022

Dobrý deň,

sme čerstvo po prekonaní Covid-19.

12 mesačný synček mal 2 dni vysoké horúčky do 39°C. Boli ťažko zraziteľné, maximálne na hodnotu 37,5°C. Podávala som Nurofen sirup každých 6 - 8 hodín v prepočte na kg/2. Po týchto 2 dňoch teplota z minúty na minútu ustúpila. Žiadne iné príznaky, teda okrem občasného zakašľania už nemá. Dnes je to 4. deň od vypuknutia príznakov.

Mali sme však divnú noc. Syna celú noc zo spánku budili zášklby ručičky alebo nožičky. Strhávalo ho to zo sna, spánok bol veľmi plytký. Plus bol celú noc studený a to aj napriek zakrytiu až po uši. Zľakla som sa. Epilepsiu v rodine nemáme a ani u syna doteraz žiadne neurologické ťažkosti sponzorované neboli. Pôrod bol nekomplikovaný. Síce skončil SC, ale kvôli môjmu problému pri pôrode.

Počas dňa nič neobvyklé nepozorujem. Žiadne zášklby a ani kŕče. Aktuálne je syn iba veľmi plačlivý, viac unavený a prerezáva sa mu ešte aj očný zub.

Myslíte, že by mohli byť zášklby spôsobené aktuálnou prebiehajúcou infekciou?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím si, že mu ešte stúpala trošku teplota a mohol mať zimnicu, teda by som to určite dávala do súvisu s ochorením.

Vôbec by som nad niečím neurologickým nateraz nerozmýšľala. Deti pri chorobe mávajú kadejaké prejavy.

Ak by stav pertrvával aj dlhšie po odznení ochorenia, tak je vhodné cestou OL neurologické vyšetrenie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas