Mohla sa štvormesačnej dcére vytvoriť mazová zátka?

Zodpovedané
24. júl 2020

Dobrý deň,

mám štvormesačnú dcérku, ktorej pri čistení ušiek utieram iba ušnicu a začiatok zvukovodu. Dcérka mala nahromadenú hrudku na začiatku zvukovodu a keďže vatové tyčinky nepoužívam, tak keď som skúšala to vytrieť tampónikom. Posunulo sa to všetko hlbšie, to už som riešiť nešla, aby som jej nepoškodila vnútro uška.

Hrozí, že by sa jej mohla vytvoriť mazová zátka?

Čo odporúčate v takomto prípade?

Musíme ísť na ORL, pokiaľ nie sú problémy?

Je možné aplikovať niečo do uška na uvoľňovanie takéhoto mazu (napríklad kvapku olivového oleja)?

Samozrejme najlepšie na prírodnej báze.

Aký máte názor na ponáranie ušiek počas kúpeľa?

Párkrát sa stalo, že uška mala jemne pod vodou, nie cielene a zdalo sa mi, že ten maz to uvoľnilo.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

do uška môžete aplikovať buď olivový olej na uvoľnenie, alebo potom nejaké lieky typu Otobacid N.

Ponáranie ušiek nie je problémom.

Maz z ušiek by sa mal uvoľňovať spontánne a za normálnych okolností nie je potrebný zásah lekára.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas