Mohla mať dcérka zvýšené CRP kvôli stomatitíde?

Zodpovedané
29. nov 2021

Dobrý deň,

2,5 ročná dcérka má od stredy teplotu 37,7-38,4 °C. V piatok u obvodnej lekárky mala CRP 14, predpísala jej Ospen 400. Nechcela to vôbec piť a sťažovala sa na bolesť v ústach. V sobotu sme boli na pohotovosti, kde jej pani doktorka povedala, že ma stomatitídu. Predpísala jej Isoprinosine a povedala, že ak atb nechce piť, tak nemusí.

Dcérka nič nepapá, vypije len kakao. Tekutín vypije dosť, ale teploty má stále.

Je v poriadku, že nepapá?

Čo by ste odporučili do pusinky?

Mohla mať zvýšené CRP kvôli stomatitíde?

Mala by užívať ten Ospan?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

CRP 14, nemusí svedčiť o bakteriálnej infekcii a teda by som Vám povedala, že ATB užívať teda nemusíte.

Isoprinosin + vitamíny skupiny B + do pusinky Florsalmin (zriedený roztok podľa návodu - na vatovú tyčinku vytierať) alebo Gelclair.

Najdôležitejší je príjem tekutín a cikanie. To, že pár dní nebude jesť vôbec nevadí. Dobehne si to, keď vyzdravie. Ak by však nepila, môže skončiť na infúziach v nemocnici, preto dbajte najmä na hydratáciu (zvýšenú pri teplotách). Môžete jej spraviť čaj s medom alebo to kakao. Tým jej trošku energie dodáte v takejto forme. Prípadne cez slamku dávať srkať pomixovanú polievočku. Podľa jej chuti, vôbec ju nenúťte.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas