Mení sa rozostup dávok povinného očkovania, keď je dieťatko staršie?

Zodpovedané
30. mar 2022

Dobrý deň,

rozhodli sme sa synčekovi odložiť povinné očkovanie na neskôr. Momentálne má 7,5 mesiaca a uvažujeme o začatí s očkovaním.

Mení sa rozostup, resp. počet dávok, keď je dieťatko staršie?

Je to 2. dávka po 2 mesiacoch a 3. po šiestich mesiacoch?

Niekde som zachytila, že ak sa proti pneumokokom očkuje s vakcínou Prevenar 13 po 2. roku, tak stačí podať jednu dávku a nie tri.

Je to tak?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, po 2 roku je pri Prevenari iba jedna dávka, ale dieťa dovtedy nie je nijako chránené pred pneumokokom a ochoreniami ktoré spôsobuje. To je pomerne veľký risk, lebo pneumokok je veľmi rozšírený v bežnej populácii.

Inak ak by ste dali zaočkovať dieťatko teraz, tak dávky by boli také aké píšete.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas