Máme odložiť očkovanie proti rotavírusom po akútnej pyelonefritíde?

Zodpovedané
30. aug 2019

Dobrý deň,

moja 5 mesačná dcérka je práve po dvojtýždňovej liečbe akútnej pyelonefritídy. Momentálne je na udržiavacej dávke Supraxu. Druhá dávka základného očkovania je predbežne odložená.

Je treba odložiť aj druhé očkovanie proti rotavírusom?

Nefrologickú kontrolu bude mať až po 24. týždni života.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

užívanie antibiotík po prekonanej pyelonferitíde nie je dôvod na odklad očkovania proti rotavírusom.

Ako po každej vážnej infekcii je síce oslabený imunitný systém dieťaťa, ale pri podaní druhej dávky rotavírusovej vakcíny rozhoduje aj vek dieťaťa, pretože očkovanie sa má dokončiť do veku 6 mesiacov veku podľa odporúčania.

Preto, ak je dcérka vyliečená (má negatívne moče a CRP) a je už iba na udržiavacej dávke antibiotika, tak by som viac ako do 24. týždňa očkovanie neodkladala.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas