Máme ešte dlhšie odkladať MMR vakcínu?

Zodpovedané
17. sep 2022

Dobrý deň,

nás synček má 17 mesiacov. V 11. mesiaci mal operáciu na slabinovú herniu, teda bol v narkóze. Od 2. mesiaca som s ním cvičila ľahké cviky (nie vojtovku), pretože mal ľahkú axiálnu hypotóniu. Pri zaspávaní gúľal očami smerom hore.

Naša pani doktorka neurologička mu dala užívať do 2 rokoch pyridoxín. Na vyšetrení mu robila aj EEG a aj USG. Podľa jej slov výsledky má perfektné a že je nás synček veľmi múdry a šikovný. Začal chodiť v 14. mesiaci. Je naozaj veľmi šikovný, vnímavý. Napodobňuje cca 16 zvieratiek, povie aj nejaké slová, na všetko a stále ukazuje a žiada odo mňa vysvetlenie, čo je čo. Keď niečo započuje, hneď sa na mňa pozrie a doslova žiada, aby som mu vysvetlila, čo je to za zvuk.

Tretiu dávku vakcíny dostal v 13. mesiacoch kvôli operácií a MMR vakcínu na neurologička posunula na 18. mesiac, že ona odporúča takto. Pediadrička to rešpektovala.

Mám ísť za pediatričkou a žiadať ešte odklad?

Bohužiaľ čítam na nete hlavne o tom, že spôsobuje regres vo vývoji a to hlavne v rozprávaní. To ma desí a neopísateľne sa bojím.

Čo s rečou?

Odporúčate nám zaočkovať ešte neskôr?

Ďakujem

Dobrý deň,

riadila by som sa odporúčaním neurologičky. Teda odklad do 8. mesiaca, následne očkovať.

Každá vakcína má nejaké nežiadúce účinky. MMR nie je výnimkou, ale na pomyselnej miske váh sa prikláňam k tomuto BEZPEČNĚMU očkovaniu. Je oveľa menej pravdepodobné, že sa dieťaťu niečo po vakcíne (dokázateľná príčina) udeje, ako to, že bude mať komlikácie po prekonaní ochorenia pri neočkovanosti.

Bohužiaľ, príbehy rodičov sú všelijaké, ale väčšinou nejde o dokázanú kauzálnu súvislosť. Ale o časové koincidencie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas