Dobrý večer,
moja dcéra bude mať pol roka a je tak na pol kojená a na pol pije UM. Má suchú kožu, až takú hrošiu. Dávala som jej obyčajný Nutrilon. Doktorka mi predpísala Nutrilon Alergic Care, ale nemá potvrdenú alergiu na bielkovinu kravského mlieka. Koža sa jej zlepšila, natieram ju aj Holtovým krémom.
Je tam možná nejaká alergia?
Mám skúsiť mlieko inej značky?
Chcela som v rámci imuno okna do 7 mesiaca mesiaca skúsiť ťo najviac potravín. Avšak aj to mi zamietla, mám povolené len niektoré druhy zeleniny a ovocie. Veľmi nie som stotožnená s týmto riešením. Kožná napísala, že to je seberoická dermatitída.
Aký je váš názor?
Ďakujem
Dobrý deň,
dcérku som nevidela ani ju nepoznám. Vidím, že názor pediatra je, že kožné obtiaže sú na vrub alergie na bielkovinu kravského mlieka, názor kožnej lekárky, že ide o seboreu. Sú to dve odlišné diagnózy s úplne inou liečbou a prognózou pre dcérku, takže malo by sa prísť na pravú príčinu kožných problémov u dcérky.
Pokúsim sa Vám napísať o oboch ochoreniach a priebehu, aby ste si sami utvorili obraz.
V prvom rade, čo je to alergia na bielkovinu kravského mlieka (ABKM) - je to imunologicky podmienená reakcia na niektorú z bielkovín kravského mlieka, je to najčastejšia potravinová alergia vôbec, postihuje 1 – 3 % detí vo vekovej skupine do 3 rokov (viac detí do 1. roka), vekom frekvencia výskytu klesá. Vo väčšej polovici prípadov sa ABKM prejavuje do 1 týždňa po kontakte s bielk. kravského mlieka (menej často sa prvá reakcia dostaví až do 3 mes. od kontaktu s BKM). Pravdepodobnosť vzniku alergie výrazne klesá, ak dieťa toleruje plnú záťaž BKM viac ako 3 mesiace a len ojedinele vzniká po 12. mesiaci života.
Prejavy sú jednak z tráviaceho traktu (nafukovanie, hnačky, krv v stolici, bolesti bruška, plač...), ale veľmi časté aj kožné prejavy (pupáčiky, pľuzgieriky v okolí úst, atopický ekzém, svrbenie sa...) a prejavy dýchacieho ústrojenstva (kašeľ, nádcha, kýchanie, opakované infekcie DC...).
Diagnóza ako taká sa v podstate určuje vyšetrením dieťaťa a dobre odobratou anamnézou (rozhovorom) od matky, prínosom môže byť aj krvné vyšetrenie na špecifické IgE protilátky - nie je však podmienkou na stanovenie diagnózy, preto nie je nutné.
Podľa výsledkov vyšetrenia lekár určí, či môže ísť o ABKM, ak si myslí, že áno, odporučí matke elimináciu (vylúčenie) BKM zo stravy dieťaťa (ak je dieťa dojčené - matka nesmie mliečne produkty a naďalej dojčí, ak je prikrmované je potrebná formula eHF). Ak sa symptómy zlepšia po asi 2 týždňoch (podľa príznakov, ktoré dieťa malo), potom sa prechádza k štandardizovanému expozičnému testu - dieťa sa pod lekárskym dohľadom zaťaží BKM, v čase vyšetrenia má byť dieťa kompletne bez príznakov, ktoré viedli lekára k stanoveniu diagnózy alergie na BKM a na eliminačnej diéte musí dobre prospievať. Do prvého roku života sa test uskutočňuje dojčenskou mliečnou formulou na báze BKM, deťom starším ako jeden rok sa môže podávať aj pasterizované kravské mlieko. Podľa výsledkov sa ďalej pokračuje buď v eliminačnej diéte, alebo sa prechádza naspäť na záťaž BKM a stav sa potom vyhodnocuje lekárom.
Seboroická dermatitída - chronické zápalové ochorenie kože, u malých detí bývajú jej prejavy predovšetkým vo vlasatej časti hlavy, pod poazuškami, v oblasti tváre (na rozhraní vlasov, v obočiach), okolo pupka v kožných riasach, v plienkovej oblasti. Jej prejavy sa objavujú zvyčajne už v prvých mesiacoch života. Koža je iba mierne začervenalá, tvoria sa na nej mastné žlté šupiny, sú veľké, často na vláskoch tvoria až rozsiahle nánosy. Liečba je lokálne (na miesta postihnutia) aplikovanie maste - s 5% kyselinou salicylovou (na to určenou) v masťovom základe (niekedy stačí iba detský olej), nechať dobre pôsobiť, následné "sčesanie" takto rozpustených šupín a umytie hlávky. V prípade potreby sa opakuje na ďalší deň, a koža by mala byť zasa na čas čistá.
Neviem takto posúdiť, o aký typ ochorenia u Vašej dcérky naozaj ide, avšak nakoľko sa koža po eliminácii BKM pekne vyčistila, môže ísť práve o alergiu BKM - ako som písala vyššie, je treba ešte ostatná diagnostika. Čo o ABKM nesvedčí je, že sa kožný nález vyvinul až po niekoľkomesačnej expozícii BKM (vlastne to ale nepíšete, že ako dlho je koža ekzematická). Dúfam, že spolu s lekármi prídete na ďalší postup, určenie správnej diagnózy a ďalšej liečby.
Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas