Mám sa obávať pri zvýšenej hodnote "LATEX"?

Zodpovedané
11. júl 2022

Dobrý deň prajem,

Dnes som zostala trochu vystrašená z výsledkov, ktoré mi komunikovala pani doktorka. Synovi sa posledné 4 týždne vystriedali 3 ochorenia (má takmer 5 rokov, už rok nebol takmer vôbec chorý). Boli sme sa kúpať vo Viedni v Dunaji a hneď v tú noc ochorel. Zvýšené crp, 4 dni teploty, kašeľ, zapálene očká, bol mu nasadený Sumamed. Teploty sa znížili, ale nešli pod 37.6. Po dobratí Sumamed dostal teploty 40tky, dva dni. Dcérka doniesla totiž zo škôlky 7mu chorobu a on ju hneď na prekonanú infekciu chytil.

Ešte stále je vyhádzaný, ale už to ma zaschnuté, len sa teraz sťažuje sa na bolesť hrdla. Včera sme išli teda opäť k doktorke, spravila komplet testy… crp je ok, zvýšená je ale sedimentácia, 70. Ostatné vraj nič hrozné, ale trošku doktorka spozornela pri hodnote latex (rf) - 15.7. Vraj má byť do 14. Že to nemusí nič značiť, môže sa to vyskytovať pri takto dlhodobo zníženej imunite z chorôb, ale vraj to mám radšej skontrolovať o mesiac, aby z toho ešte niečo nebolo… to ma hrozne vyľakalo.

Nebola z toho detská reuma?

Je normálne, že pri takýchto dlhodobejších chorobách môže byt rf mierne hranične zvýšený?

Alebo sa mam naozaj niečoho obávať?

Syn je veľmi šikovný, pohybovo je veľmi nadaný, nesťažuje sa okrem hrdielka už na žiadnu bolesť.

Mohol by byt tento rf zvýšený aj kvôli tomu, že pred 3 dňami zle skočil na schodoch a mal trosku napuchnutú nôžku?

Ďakujem veľmi pekne a ospravedlňujem sa za zdĺhavú otázku.

Dobrý deň,

súvis medzi ľahko zvýšenou hladinou RF a reumou, bez inej kliniky svedčiacej pre reumatoidnú artritídu, by som nepredpokladala. Rovnako nie je súvis s opuchom nožičky. Zvýšený môže byť aj ako stav po ochroeniach, o zvýšení ale vlastne ani nehovoríme v tomto prípade - je to hladina hraničná. Opakovaný odber je na kontrolu postačujúci.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas