Mám sa obávať MMR očkovania, pokiaľ je dcéra alergická na vaječný bielok?

Zodpovedané
21. okt 2022

Dobrý deň,

dcérka má 14 mesiacov a o mesiac nás čaká očkovanie MMR. Po konzumácii vaječného bielka má opakovane alergickú reakciu vo forme fľakov na tvári. Čítala som upozornenie istej kožnej lekárky, že treba byť v prípade takejto alergie a očkovania MMR obozretný, pretože tá vakcína obsahuje nejakú bielkovinu z vajca, (ak som správne pochopila).

Už samotné MMR očkovanie je dosť veľký strašiak medzi mamičkami, preto ma táto informácia značne znepokojila. Naša pediatrička v tom však nevidí problém.

Mám sa obávať MMR očkovania, pokiaľ je dcéra alergická na vaječný bielok?

Ďakujem

Dobrý deň,

v podstate súhlasím s Vašou doktorkou. Iba takáto reakcia by nemala robiť žiadny problém pri očkovaní. Samozrejme doktorka bude obozretnejšia, nechá si Vás v čakárni 30 minút po očkovaní. Očkovanie nemá byť prečo strašiakom. Má rovnaké nežiadúce účinky ako každé iné a hoaxy o autizme a neurologických deficitoch sú naozaj iba hoaxy..

Zložka osýpok a zložka príušníc očkovacej látky sú vyrábané na bunkovej kultúre kuracích embryí, a preto môžu obsahovať stopy vaječnej bielkoviny. Osoby, ktoré majú v anamnéze anafylaktické, anafylaktoidné alebo iné okamžité reakcie (napr. generalizovanú urtikáriu, opuch úst a hrdla, ťažkosti s dýchaním, hypotenziu alebo šok), ktoré sa objavili po požití vajca, môžu byť vystavené zvýšenému riziku vzniku reakcií z precitlivenosti okamžitého typu po očkovaní, aj keď sa dokázalo, že tieto typy reakcií sú veľmi zriedkavé.

Jedinci, ktorí mali anafylaxiu po požití vajca, musia byť očkovaní s mimoriadnou obozretnosťou a pre prípad výskytu takejto reakcie musí byť k dispozícii zodpovedajúca liečba anafylaxie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas