Mám po páde dcéry vyhľadať lekársku pomoc?

Zodpovedané
1. sep 2022

Dobrý deň,

dcéra bude mať o týždeň 11 mesiacov, dnes stála pri gauči, spadla a udrela si aj hlavu. Spadla na podložku na hranie a mala aj kapucňu.

Je potrebné, podľa vás, vyhľadať lekársku pomoc?

Ďakujem

Dobrý deň,

dôležité je odsledovať stav vedomia dcérky, či nie je neštandardne spavá, menej hravá, či naopak predráždená, či hýbe všetkými končatinami a správa sa ako obyčajne, či nevracia, nekrváca. Ak sa do 48 hodín po páde zdá po týchto stránkach OK, môžete si vydýchnuť, z pádu nič vážne nevzišlo a zvládnete to doma.

Túto noc je vhodné spať s ňou, v noci ju aspoň 2x zobudiť do plného vedomia a skontrolovať stav vedomia. Ak si teda situáciu trúfate zvládnuť doma, môžete. Dôležitých bude nasledujúcich 24-48 hodín, predídete rőntgenu dieťaťa a stresu z lekára.

Kedy ísť k lekárovi okamžite?
Pri strate vedomia (aj krátkodobom), pri vracaní (ktoré nastane do 48 hod.), ak je prítomná tržná rana, ktorú je potrebné ošetriť, ak by sa Vám dcérka zdala "byť iná", ak pulzuje fontanela, "plávajú" oči.

Zároveň, ak ste zo stavu nepokojná, máte obavy, k lekárovi je vhodné ísť hneď. Dcéru skontroluje, Vás poučí, čo máte následne robiť. Nepokojný rodič dieťatku nepomôže.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas