Mám dať dieťaťu odstrániť zväčšenú nosnú mandľu, aj keď mu nerobí problémy?

Zodpovedané
23. mar 2019

Dobrý deň,

moje 7 ročný syn má veľkú nosnú mandľu, stupeň 3 až 4. Nechrápe, nebýva často chorý, nemá v podstate kvôli tomu problémy. I tak mu však bolo doporučené odstránenie v narkóze.

Je alergik na roztoče. Prednedávnom prekonal sinusitídu, ktorá mala dlhší priebeh. Predtým a ani potom problém s dutinami nemal.

Je naozaj potrebné mandľu vybrať len kvôli jej veľkosti, aj keď nie sú kvôli nej problémy?

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže píšete, že syn nemá infekcie (nádchy, zápaly ucha, sinusitídy), nechrápe, nemá problém s dýchaním cez nos s operáciou môžete počkať. Nosná mandľa sa vekom zvykne zmenšiť.

Problémy však môžu nastať, potom je potrebné zváženie operačného riešenia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas