Mám dať 14 mesačného syna zaočkovať proti tuberkulóze, keď často cestujeme?

Zodpovedané
4. feb 2022

Dobrý deň,

ako rodina často cestujeme. Chcela by som počuť Váš názor na očkovanie 14 mesačného dieťaťa proti tuberkulóze.

Mám dať syna zaočkovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

očkovanie proti tuberkolóze patrí medzi nepovinné očkovanie, ktoré chráni dieťatko pred týmto ochorením. Od roku 2012 sa u nás neočkuje, nakoľko ochorenie sa vyskytuje sporadicky a skôr v epidémiach.

Vzhľadom k vašej otázke som si vyhľadala dáta. Tuberkulóza ročne psotihne vyše 10 miliónov ľudí, zabije 1,5 milióna a je dokonca na 2. mieste medzi zabíjajúcimi infekčnými ochoreniami (po Covide-19).

Tu je zopár info k samotnému očkovaniu - http://www.ockovanieinfo.sk/clanok-sk-1-78-Okov....

Konečené rozhodnutie je vždy na rodičovi.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas