Malo by sa dieťa s teplotou potiť?

Zodpovedané
22. aug 2022

Dobrý deň,

22-mesačná dcérka sa veľa potí. Teplota jej vybehla na 39°C a vôbec sa nespotila, bola jej stále zima. Prišla noc a začala sa potiť na čele a aj na chrbátiku. Spala len v plienke prekrytá plienkou.

Znamená to, že sa telo same snaží ochladiť?

Mám ju ešte menej obliecť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nerozumiem úplne napísanému textu.

Potenie je reakcia organizmu na tepelný dikśkomfort.. A to či už pri prestavení vnútorného termostatu (to je napr pri infekciách), alebo pri prehriatí v dôsledku vonkajších teplôt. Organizmus tak efektívne vydáva teplo a ochladzuje sa.

Spotená by dcérka spať nemala. Treba ju po spotení prezliecť do suchého. Spinkať môže aj iba v plienke, prikrytá, ak jej to vyhovuje a nie je studená. To už závisí od toho koľko stupňov máte v izbe a ako je ona zvyknutá, "nastavená".

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas