Má moje 6 týždňové bábätko skrytý reflux?

Zodpovedané
8. jún 2020

Dobrý deň,

máme 6 týždňové bábätko, je to naše druhé dieťa. Pri prvom sme nič takéto nemali. Dcéra bola do cca 3,4 týždňa super. Potom to začalo večerným plačom pri jedení a po. Je na umelom mlieku Beba AR.

Najskôr bol plač taký, že párkrát sa to opakovalo. Od 24.4.2020 sa to začalo dosť aj cez deň po každom jedení. Začne plakať. Smrdí jej kyslo z úst aj cumeľ. Po jedení ju nosím 20 - 30 minút. Často grgá, je počuť ako jej to ide hore a dole. Je nekľudná. Prehýba sa do luku.

V noci sa budú 1 - 2x a vtedy je to fajn.Hneď aj zaspí po jedle. Zaspí len v zvislej polohe. Pripadá mi to ako skrytý reflux. Od piatka pije Bebu AR. Dnes som volala lekárke, že mi strašne plače. Kázala mi skúsiť Gastrotuss. Len sa zas bojím, aby ju nezapekalo. Sama nekaká, musím ju masírovať a cvičiť. Rúrku jej netreba. Je aj celkom na tvári vyhádzaná.

Môže ísť o alergiu na mlieko?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

Gastrotuss dajte, dajte jej aj Espumisan 5x denne 25 kvapiek. Mliečko má nastavené na diagnózu refluxu, ak nevidíte efekt po týždni, tak o reflux nejde.

Alergia na bielkovinu kravského mlieka sa môže prejavovať aj zažívacími problémami (zapekanie, koliky, reflux, krv v stolici), kožnými problémami - okrem krvi v stolici má všetko, takže by som uvažovala práve nad touto diagnózou.

Je potrebné zobrať krvičku cestou OL, krvný obraz (bývajú zvýšené eozinofily) a imunoglobulíny - bývajú zvýšené celkové IgE a je treba vyskúšať nasadiť eliminačnú diétu (teda bez bielkoviny kravského mlieka). Predpisuje pani doktorka - na 2 až týždne a potom prehodnotenie či to má efekt alebo nemá efekt.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas