Má moja 2-ročná dcéra črevnú virózu?

Zodpovedané
22. nov 2022

Dobrý deň,

moja 2-ročná dcéra v piatok v noci vracala a mala teplotu 38,7°C. Sobotu celú prehnačkovala, asi 15x do dňa, až kričala od bolesti, mala silné kŕče. Stolicu mala úplne zvláštnu. Raz zelenú, potom žltú až čiernu, hlienovitú, neskôr už aj s troškou krvi, ale to len jednorazovo. Skúšala som množstvo prípravkov proti hnačke a bolesti brucha. Stále sa však sťažuje, že ju bolí bruško. Jesť veľmi nechce a ani ju nenútim. V nedeľu mala opäť nad 38°C a v noci ešte o stupeň viac.

Dnes opäť hnačkovala, ale ani nestíhala dobehnúť na nočník. Už je to viac ako 3 dni, čo jej podávam striedavo Nurofen a Panadol, keďže jej teplota stále kolíše. Už som zúfalá a aj sa obávam či jej z tých liekov nezaťažujem bruško ešte viac. Pitný režim má postačujúci.

Naša pediatrička nás vybavila cez telefón. Vraj je to črevná viróza a dcérke na to nič nepredpísala. Údajne to musí prejsť samé. Ja si už prestávam myslieť, že je to len viróza. Teplota ma veľmi znepokojuje.

Netreba s ňou absolvovať nejaké vyšetrenie, prípadne aspoň výtery?

Čo by to ešte mohlo byť, ak sa nejdená o črevnú virózu?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemusí ísť iba o virózu. Môže ísť aj o salmonelózu/campylobactera.

Ak je dieťa v klinickom stave plus mínus zvládnuteľnom, tak sa pri baktérii nedávajú antibiotiká a telo si s tým poradí samo. Každopádne návšteva lekára a diagnostika je podľa mňa na mieste.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas