Má môj syn zväčšenú krčnú mandľu a je nutná operácia?

Zodpovedané
22. nov 2019

Dobrý deň,

mám 5 ročného syna, ktorého pred 2 rokmi pediatrička odporučila na ORL kvôli nosnej mandle. Tam ho vyšetrili, doporučili nám nosnú mandľu dať odstrániť. Zákrok sme absolvovali na jednodňovej chirurgii. Všetko bolo v poriadku.

Prednedávnom sme boli u pediatričky na 5.ročnej preventívnej prehliadke. Vravela, že rozpráva akoby mal štipec na nose, že je možné, že mu mandľa dorástla. A odporučila nás opäť na ORL. Lenže ja mám v tom jasno. Ak mu nosná mandľa opäť dorástla, druhýkrát mu ju už odstrániť nedám.

No pre zmenu ma trápia krčné mandle. Pediatrička ako mu pozerala do hrdla povedala, že ju má veľkú.

Je mandľa podľa Vás zväčšená natoľko, aby sme to riešili na ORL?

Alebo môžeme ešte počkať?

Syn rozpráva naozaj akoby cez nos. Povedala by som, že neartikuluje úplne zrozumiteľne.

Môže to byť spôsobené tým, že mu niečo v hrdle zavadzia?

Syn býva chorý tak štandardne na škôlkara a angínami netrpí. Angínu mal len 1x v živote a to ako 8 mesačný. Vo výmennom lístku má napísané, že prosím konziliárne ORL vyšetrenie u dieťaťa so susp. recidívou andenoidných vegetácií a asymetrickými krčnými mandľami.

Vopred ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na vyšetrenie ORL by som na Vašom mieste išla.

Rozprávanie môže byť na vrub zväčšenej nosnej mandle, nie na vrub zväčšenej krčnej mandle (je zväčšená a je tam asymetria).

To, že Vás pani doktorka odosiela na vyšetrenie s nálezom, ktorý popisuje, značí, že sa o Vás stará. Nikde nie je písané že by uvažovala nad výberom krčných mandlí.

Nosná mandľa, ak dorástla (čo sa stáva) taktiež nemusí byť indikovaná na vybratie - to už zhodnotí špecialista ORL.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas