Má môj syn siedmu chorobu?

Zodpovedané
3. aug 2019

Dobrý deň,

môj syn mal horúčku 38 - 39°C. Ked horúčka pominula, na ďalší deň sa mu objavili pupáčik. Najskôr som predpokladala, že to bude od komára. V čase horúčky nemal chuť do jedla, ale tekutiny prijímal.

V noci spal veľmi nepokojne a povedal, že ho bolí bruško. Na ďalší deň sa jeden najväčší pupáčik zmenil na vriedok. Pribudli mu ďalšie, ale v dosť malom množstve. Pupáky vznikli aj na chodidlách a zadočku.

Môže sa jednať o siedmu chorobu?

Kedy môže ísť do kolektívu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

u Vášho synčeka sa jedná o chorobu ruky-nohy-ústa.

Je to bežné detské ochorenie spôsobené Coxackie vírusom. Človek je jediným rezervoárom týchto vírusov, ktoré sa rýchlo šíria v rámci domácnosti a v kolektívoch, a to nielen fekálno-orálnou cestou (zlá hygiena rúk po stolici), ale aj cez dýchací epitel.

Stolica pacienta býva infekčná až 4 – 8 týždňov od začiatku infekcie, na čo treba myslieť, keď synček bude v kontakte s inými (najmä) detičkami - treba dbať na poriadnu hygienu rúk po stolici.

V liečbe odporúčam lieky na znižovanie teploty, dostatočná hydratácia, na aftičky do pusinky buď Tantum verde roztok na vatovú paličku (pozor aby neprehĺtal), alebo napr. Calgel.

Vhodné je kúpiť si Cebion multi sirup, prípadne antihistaminiká (Fenistil) podľa váhy. Kožu rúk a nôh môžete lokálne potierať antiseptikom. A to buď Betadinom alebo Rivanolom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas