Má môj syn prejavy autizmu alebo Aspergera?

Zodpovedané
15. nov 2022

Dobrý deň,

keďže som prvorodička, neskúsená a rodinu mám ďaleko od nás a živím sa z informácií na nete, rada by som si prečítala Váš názor.

Synček má 19 mesiacov. Chodiť začal v 14. mesiaci, štvornožkovať asi, keď mal 11 mesiacov. Nadväzuje očný kontakt, ukazuje na všetko a stále. Všetko chce vedieť. Keď niekto plače vonku, hneď na neho ukáže a pozrie sa na mňa, či počujem a má smutný výraz tváre.

Ak sa udriem, tak príde, dá mi pusinku sám od seba. Rozumie humoru. Dám mu blízko úst tyčinku a zoberiem späť, tak sa veľmi smeje. Opakuje to a robí to aj mne. Napodobňuje asi 15 druhov zvierat, slovom aj pohybmi, počúva na meno, robí úlohy. Keď vidí papier na zemi, povie "kôš", zdvihne ho a odhodí. Šaty dáva do práčky. Sem-tam aj uprace po sebe hračku, keď ho poprosím. Minule našiel utierku na stole a začal akože upratovať. Metlu tiež tlačí pred sebou.

Nie je úzkostlivý, nemá výbuchy hnevu. K mojej kamarátke ide bez problémov a hovorí jej "moja moja", aby ho zdvihla. Zaspáva sám od 2 mesiacov a aj prespí celú noc. Niekedy ma potrebuje, zdvihnem ho na 3 minútky a hneď zaspí. Od 18. mesiacov ma začal intenzívne napodobňovať v slovíčkach. Povedal už aj "kcem" miesto chcem. Na zvuky podľa mňa reaguje dobre, hneď sa na mňa pozrie a ukáže smerom na zvuk a čaká, aby som mu povedala, čo to je. Ak má možnosť, tak tam aj ide, aby sa na to pozrel.

Čo sa mi však nepozdáva, podľa mňa má menší záujem o detičky. Keď bol menší, tak na ihrisku k nim stále išiel, pozoroval ich. Teraz ho deti až tak nezaujímajú, skôr skúma veci okolo seba. Pokiaľ sme ale na prechádzke, už z 10 metrov ukáže a hovorí opakovane "bába, bába, bába" a pozerá sa na mňa. A to až pokým nepoviem, že áno, bába. Tak to opakuje dookola. Zriedkavo ide k deťom na ihrisku. Keď sa aj rozhodne, tak iba kvôli hračkám. Keď vidí chlapčeka a bicykel, tak ide k bicyklu. Skôr ho zaujímajú dospelí. Už z ďaleka aj v obchode mi ukazuje a hovorí "ujo a teta". Keď sme na návšteve, mám pocit, že volá chlapčeka sa hrať. Napríklad búcha po veľkej lopte a pozerá sa na neho s úsmevom a jeho oči hovoria, že: "No, poď aj ty!"

Ďalej sa mi nepozdáva, to, že sa takmer vôbec nehrá, kde by niečo predstieral. Napríklad - akože netelefonuje. Iba si priloží na 2 sekundy telefón a pozerá sa na mňa, či to vidím. Nehrá sa s plyšákmi tak ako keby boli deti. Zriedkavo mi dá k ústam nejaký predmet a povie "mňam". Zoberie aj nejaké zvieratko, napríklad koníka. Napodobňuje jeho zvuk a robí akoby koník cválal. Hrá sa tak, že posúva autíčka, napodobňuje ich ako robia, sem-tam potočí aj kolesami, do smetiarskeho auta dáva kocky, veľa si "číta", ukazuje a napodobňuje zvieratká, ktoré tam vidí. Keď robím čaj z jeho hrnčekovej súpravy, tak sa len pozerá a napodobní iba to, že pije a odhodí ho. Ale "neuvarí" mi napríklad kávu či čaj. Napodobňuje aj v knihe emócií, ako vyzerá, keď niekto má nervy a podobne.

Posledná vec - bojí sa sám na odrážadle. Nechce sa ani pustiť. Radšej ho bude tlačiť pred sebou. Iné detičky v jeho veku jazdia na nich dobre, no on je opatrnejší. Po schodoch, keď mi drží ruku, tak ide pekne hore aj dole.

Tieto 3 také oblasti som si všimla, ktoré podľa mňa by mohli byť u neho lepšie.

Ďakujem

Dobrý deň,

symbolická hra - teda hra na predstieranie v tomto veku u detí ešte absentuje. Sú na to primalé. Začína sa po 2 roku života. Vtedy sa deti začínajú aj viac vnímať, ale stále nie sa spolu hrať. Na pieskovisku si budú každý stavať svoj domček, doma čítať svoju knižku. Stretávanie býva skôr pri vynucovaní si svojej hračky a bití sa o ňu.

Spoločná sociálna hra potom začína okolo 2,5 roka a viac. Takže mi to nepríde nevšedné. Na odrážadle nutne ísť nemusí, nie je to podmienka kvalitného vývoja. Každý je iná povaha. On bude asi skôr introvertnejší typ, pozorovateľa, opatrnejší...

Nebrala by som, že by mali byť oblasti lepšie - 2 z nich ešte nemajú také ani byť. A možno ani nebude ten sociálny typ. Tretia - odrážadlo svedčí o jeho povahe.

Existuje domáci test na kontrolu či sa môže/nemôže jednať o náznak autizmu. Vyplnte si, ale mne príde, že máte doma super šikovného, len možno trošku opatrnejšieho synčeka.

https://vyskum-autizmu.webnode.sk/news/skrining...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas