Má môj ročný syn oneskorený psychomotorický vývin?

Zodpovedané
20. apr 2021

Dobrý deň,

môj syn bude mať rok a množstvo vecí z vývinového dotazníka ešte nerobí. Vôbec ho nezaujímajú tvary. Kocky, nevkladá ich do výrezov, kolieska nenapichuje na tyč. Nemôžem povedať, že by vedel na čo slúžia predmety (že by si hrebeň prikladal na hlavičku alebo topánky na nohy). Tieto veci vôbec nerobí.

Neukazuje zvieratká v knižke, hoci čítame každý deň niekoľkokrát. Občas sa pokúsi napodobniť zvuky a sleduje moje ústa, ale tam to skončí. Vie akurát ťap-ťap, podá Vám rukou a potrasie, ťapne si s nami, vie dať pusu, a reaguje na pokyny daj a poď,hopa.

Keď počuje hudbu alebo spievame tak tancuje, a to je asi všetko. Ešte nechodí sám, ale tlačí si pred sebou stoličku a tak chodí. Inak je veľmi usmievavý, spokojný, rád sa túli a bozkáva. Mám pocit, že ho neviem naučiť rôzne iné veci hoci sa ho pýtam, keď ideme niečo robiť. Nevie mi povedať, či áno alebo nie, nepokrúti hlavou (len sa mračí), neukazuje prstom/rúčkou na veci. Keď plače, tak sa ho pýtam a dávam možnosti, ale on vôbec nereaguje (musím si domyslieť).

Je náš syn v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

bez vyšetrenia dieťatka Vám povedať neviem presne, lebo by som potrebovala aj viac informácií. Ale z toho mála, čo ste mi napísali mi nepríde, že by sa jednalo o problém.

Sú rozdiely medzi detičkami a nerada hľadám tabuľkové deti.

Každé je iné a ide si svojím tempom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas