Má môj 3-mesačný synček kašeľ z refluxu?

Zodpovedané
26. feb 2023

Dobrý deň,

môj 3-mesačný synček už konečne nemá taký silný reflux a nezvracia veľké množstvo po dojčení. Doteraz sme museli zahusťovať mlieko Nutritonom a dávať Gastrotuss. Ak sme vynechali, vedel dosť mliečka vyvracať. Už vtedy pokašlieval. Robí to doteraz. Je často dojčený cez deň. V noci spinká aj do takej 3 - 4 hodiny. Keď ho nadojčím, tak o také dve hodinky počujem ako chrčí a krúti sa. Ja si myslím, že sa mu mliečko vracia. Počas dňa tiež párkrát sucho zakašle. Je to väčšinou po kŕmení a počas ležania na chrbte. Má vždy pod sebou klinový matrac, no evidentne nestačí. Kašle párkrát za deň, väčšinou doobeda. Poobede skoro vôbec. Niekedy vidím aj veľa slín.

Nevidím soplíky, kýchne tak normálne. To robí od narodenia, teplotu nemá. Nevidím, že by mu kašeľ vadil. Máme owlet smart sock, saturáciu máva 99%-100%. A to aj počas spánku. V spánku som ho ešte nepočula zakašlať. Na začiatku februára sme mali poradňu, dýchanie mal čisté. Ďalšiu poradňu máme až v marci.

Je to naozaj z refluxu a slín?

Všetci mi tvrdia, že áno.

Ako by som zistila, že je to kašeľ z choroby?

Nemôže mať zadnú nádchu?

Ďakujem

Dobrý deň,

zadná nádcha je soplík, ktorý nejde odsať ale zateká do hrdielka. Dieťatko v tomto veku môže jednak nadrapovať na kašeľ, ale môže potom hlieny aj vracať.

Klinický nález je ale vidno, pani doktorka by to videla vyšetrením. Z toho čo popisujete ide o kašeľ pri refluxe. Nakoľko sa má synček klinicky inak dobre, tak nie je nutná žiadna špeciálna liečba. Iba to, čo robíte robiť aj naďalej. Väčšinou sa reflux po 6. mesiaci výrazne zlepší.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas