Kvôli čomu sa vytvorili ročnému synovi v ústach vyrážky?

Zodpovedané
4. nov 2022

Dobrý deň,

synček mal 4 dni teploty nad 39°C a veľmi slintá. Myslela som, že to budú zúbky. Teploty ustúpili a vyhodili sa mu pri ústach 2 vyrážky s bielou hlavičkou. Prestal jesť a pije len vodu a UM. Keď som sa mu dnes pokúšala dať troška polievky, všimla som si, že má vyrážky aj v ústach. Vyzerali ako keby afty a má aj opuchnuté ďasno. Navštívili sme pre istotu pohotovosť, kde mi odporučili dať mu len niečo na podporu imunity. Na vyrážky mu nepredpísali nič.

Kvôli čomu sa vytvorili synovi v ústach vyrážky a ako sa ich zbaviť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o aftóznu stomatitídu - teda vytvorenie aft v puse. Na vyrážky mu môžete aplikovať niečo typu Glimbax či Calgel na znecitlivenie a teda úľavu od bolesti.

Dôležité je, aby pil tekutiny aspoň cez slamku a nebol tak dehydrovaný. Jesť začne asi neskôr (najskôr polievky a kašovité). Stav môže trvať 5 - 7 dní.

Okrem "niečoho na imunitu - Imunoglukan acute. Odporučila by som aj vitamíny skupiny B. Nurofen či Panadol pokojne dávajte v úvode pravidelne každých 8 hodín, aby sa mu uľavilo od bolesti.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas