Ktoré škôlkarske choroby budujú imunitu?

Zodpovedané
24. jún 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť o chorobách škôlkarov.

Ktoré škôlkarske choroby budujú imunitu?

Hovorí sa o budovaní imunity v škôlke a o tom, že deti si tými chorobami "musia" prejsť. Čisto by som chcela len taký prehľad, že ktoré škôlkarske choroby budujú imunitu a ktoré sú naopak zbytočné. Rotavírus, hnačky, kiahne, baktérie typu moraxella, vírusy typu norovírus a iné vírové respiračné ochorenia.

Čím sú spôsobené zápaly priedušiek a škôlkarske kašle?

Ďakujem

Dobrý deň,

škôlkarske kašle, zápaly priedušiek sú z najväčšieho percenta spôsobované vírusmi, ktoré sa usadia v horných dýchacích cestách. Niekedy ich spôsobujú baktérie. A to buď nákazou, alebo pri oslabenej imunite aj tie, ktoré bežne sa vyskytujú v dýchacích cestách.

V podstate všetky vírusové ochorenia spôsobujúce nádchu, kašeľ vplývajú na budovanie imunity tak, že organizmus bude pripravenejší na ďalšie stretnutie s daným vírusom a nespôsobí (také silné prejavy) ochorenie.

Netýka sa to napríklad kiahní, ktoré človek môže dostať iba 1x za život - nakoľko existuje účinné a bezpečené očkovanie, toto je podľa mňa zbytočné prekonávať.

Napríklad proti rotavírusu sa očkovať taktiež dá a potom očkovanie pôsobí podobne ako som písala vyššie. Ono ako keby imunitu pripraví na stretnutie s týmto vírusom (že vie reagovať efektívne) a keď sa s ním neskôr v živote stretne tak nedôjde k takej masívnej reakcii (teploty, hnačky, vracanie), ako by sa s tým dieťa stretlo "bez prípravy" (v tomto prípade bez očkovania).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas