Koľko dní je normálne, ak má dieťa pretrvávajúce soplíky?

Zodpovedané
19. sep 2020

Dobrý deň,

môj štvorročný syn má už 8 dní soplíky. Najskôr mal riedky číry sopeľ, potom biely mliečny a teraz už husté žltozelené sople. Volala som našej doktorke a elektronicky nám predpísala Pamycon kvapky do nosa. Povedala, že ak nemá teplotu a kašle len občas cez deň suchý kašeľ, tak atb sirup nie je potrebný a nemusíme chodiť do ambulancie.

Koľko dní je normálne, ak má dieťa pretrvávajúce soplíky?

Existuje možnosť zistenia pôvodcu soplíkov?

Môže poslúžiť vzorka soplíkov z odsávačky na noštek na rozbor?

Ďakujem

Dobrý deň,

vzorka soplíkov nie. Ak tak sa robí výter nosa, ale je zbytočne zaťažujúci aj dieťa, aj rodiča (aj systém), lebo na 95% je vírusového pôvodu a liečba je iba symptomatická. T.j. niečo ako morská voda na čistenie a prípadne ak je výtok silný tak Nasivin podľa veku.

Čo sa týka sfarbenia soplíkov ani to nám nevraví o tom, že by malo ísť o bakteriálnu infekciu. V podstate najväčším ukazovateľom, či ide o bakteriálnu infekciu sú prítomné teploty - vtedy je vhodné nasadenie antiiotík , prípadne ak sme si nie istý tak predtým aj odber CRP.

Soplíky vírusového pôvodu môžu pretrvávať aj 10 dní.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas