Kedy sa dieťa začne hrať s hračkami?

Zodpovedané
8. mar 2022

Dobrý deň,

syn má 11 mesiacov a vie hodiť iba loptou, hrať sa na klavíri. Má rád hry, kde sú gombíky a vie robiť bordel. Občas položí guľu na guľovú dráhu. Autíčko ho nezaujíma. Keď sa opýtam, kde je, tak ide k nemu. Dá si ho do úst, alebo zatočí kolieskami.

Keď mu ukážem ako auto ide, tak sa smeje. Kocky a drevené hračky ožužle a zahodí. Do úst dáva všetko možné. Niečo mu podám do ruky a už to má v ústach. Inak je zlatý. Veľa sa smejeme. Stačia nám pohľady a už vieme o čo ide. Ukazuje celou rukou, občas prstom. Ukazuje na hračku a dáva mi ju do ruky, abo pochválila aká je pekná. Dal mi aj cumlík do úst. Aj hryzátko. Na lampu ukáže obidvomi rukami a prstami ako keby luská. Potom je na seba pyšný.

Je v poriadku, že ukazuje jedným prstom?

V knihe mi položí dlaň na dané zvieratko. Neukáže na zvieratko prstom. Pusu dáva s otvorenými ústami a jazykom. Zatiaľ nemá ten pinzetový úchop, ale aj drobné veci dvíha celou rukou.

Nevadí to?

Stále potrebuje vidieť niečo nové. Má krabicu s knihami. Stačí, ak mu tú krabicu inak položím a už sa z toho teší. Už sa potom nenudí.

Keď mi v kuchyni niečo spadne, alebo keď robím kávu, príde sa pozrieť, že čo je to za zvuk. TV ho nebaví, možno 5 minút. Potom ide za mnou, aby som sa mu venovala.

Je kontaktný. Stále ho hladkáme, pusinkujeme. Inak je u nás ticho. TV a ani rádio zapnuté nie sú. Buď mu rozprávam, alebo mu spievam. Na niečo pekné povie už jeeej alebo aj vaaau. Pri papaní zvykne povedať mňam. Pri jedle viackárt povedal daj. Mne zvykne hovoriť mama. Rozumie všetkému. Teda okresm slovíčok nie a tam nesmieš.

Je môj syn v poriadku?

Nemá znaky autizmu?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš synček vyzerá ako úplne normálne neurotypické dieťatko bez akýchvoľvek náznakov na obavy.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas