Kedy presne sa začína prejavovať autizmus a akými príznakmi?

Zodpovedané
2. jún 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom autizmu. Prejavy autizmu začínajú už v dojčenskom veku.

Kedy presne a o aké príznaky ide?

Ďakujem

Dobrý deň,

hoci príznaky sú už v dojčenskom veku, tak sú často rodičmi vyhodnocované až ex post - neskôr. Všetko to tak "zapadne do skladačky".

Medzi tie prvé príznaky sú:

10. - 13. mesiac:

  • nehľadá očami predmety, ktoré mu ukazujeme prstom,
  • nehovorí ani jedno slovo,
  • nepoužíva gestá, ani základné gesto (NIE - nekrúti hlavou),
  • vôbec neukazuje prštekom na predmety či hračky,
  • nedrží očný kontakt.

Neskôr sa pridáva:

  • regres či nepostupovanie v reči,
  • neprimeraný očný kontakt,
  • "zvláštna" hra - hrá sa stereotypne s hračkami, robí stále rovnaké úkony,
  • nesleduje inštrukcie (akoby ignoruje, čomu hovoríme) ako prines knižku, poď jesť,
  • netlačí hračku, ktorá má kolieska,
  • neimituje správanie iných, nehrá sa s inými deťmi (sociálne).

Veľa zdravia

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas