Kedy môžem dať 15 mesačnému dieťaťu po zvracaní tuhú stravu?

Zodpovedané
11. okt 2019

Dobrý deň,

môj 15 mesačný syn zvracal večer prúdom mlieko i banán. Potom aj vodu vyvracal a ešte ho napínalo 3 hodiny. Popritom kýchal a soplil. Nakoniec už to bol akoby hlien do žlta a bola tam aj kvapka krvi. Teplotu mal 37,5°C. Ráno po materskom mlieku už nezvracal,ale teplotu má 37,7°C.

Kedy mu môžem podať tuhú stravu?

Aké jedlo mu môžem ponúknuť?

Musíme ísť na vyšetrenie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

najprv musí synček tolerovať tekutiny po lyžičkách a dúškoch (keďže mal MM tak toleruje), takže teraz môžete začať so suchárom namočenom v čajíku, stačí jeden suchár. Na obed varená ryža, alebo zeleninová polievka - bez zeleniny - iba tekutá forma.

Olovrant suchár, na večeru môžete dňový rožtek s domácim džemom. Nedávajte nič mliečne - ani piškóty a maslo - kojiť samozrejme môžete ale menšie dávky.

Zajtra už môžete na obed mäso na vode. Cez deň banán, šunkový rožtek, kaša robená s vodou. Pri tolerancii na ďalší deň už môžete dať potraviny podľa chuti.

Lekárske vyšetrenie ak to budete zvládať doma nie je nutné, radšej sa doma liečte. Ak však bude opakovane vracať, plienky nebudú mokré viac ako 5 hodín a nebude mať záujem o hračky a aktivitu, bude skleslý a bledý, je potrebné vyšetrenie lekárom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas