Dobrý deň,
mám ročného syna, ktorý mal asi pred 3 týždňami horúčky od štvrtka večera do nedele. Horúčka bola medzi 38 - 40°C, neklesala pod 38°C. Striedali sme Nurofen a Panadol. Synček bol plačlivý, často spal, no žiadne iné príznaky nemal. Pekne papal a pil, V nedeľu sme sa rozhodli ísť na pohotovosť, ale bola preplnená. Tak sme sa vrátili domov.
Nasledujúci deň teploty prestali. Nebola to ani šiesta choroba, horúčky sme prisúdili tlačiacim sa vrchným jednotkám, ktoré aj vyšli.
Pred týždňom sa mu objavil soplík, odsávali sme, dávali kvapky na uvoľnenie. Po 4 dňoch sa pridal dráždivý kašeľ aj miernym vykašliavaním. Podávali sme Sinupret a Tussirex.
Po dvoch dňoch kašeľ aj soplik pomaly odznievali, ale objavila sa teplota. Vyskočí asi 2x cez deň plus v noci okolo 39°C.
Zdá sa mi, že je to celkom často podávať mu zase lieky proti horúčke.
Je potrebné navštíviť lekára?
V akých stavoch všeobecne odporúčate návštevu lekára?
Ďakujem
Dobrý deň,
lieky proti horúčke je potrebné podať vždy, keď je teplota vyššia ako 38,5°C. Nemajú žiadny "návykový" charakter.
Ak neprekračujete dennú doporučenú dávku, tak nie je dôvod báť sa podávania a určite je horšie dieťa vystaviť nepriaznivým účinkom teploty ako podať mu liek, po ktorom mu teplota klesne.
Návšteva lekára pri vysokých teplotách - ak trvajú viac ako 3 dni, tak určite, ak je dieťa nespokojné, ak teplota neklesá napriek liečbe, ak má kŕče, nezaujíma sa o okolie, je letargické, spavé, nie sú pocikané plienky /5-8x denne/, odmieta piť alebo má pridružené symptómy, ktoré sa nelepšia - najmä v zmysle kašľa.
Video o teplotách a ako ich zvládať: <>
Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas