Kedy je nutná hospitalizácia pri črevnej viróze?

Zodpovedané
16. feb 2022

Dobrý deň,

minulý týždeň priniesol štvorročný syn zo škôlky črevnú virózu. Bola to naša prvá skúsenosť, keďže predtým sa s ňou ešte nestretol. Možno aj vďaka očkovaniu proti rotavírusom. Mladšia dvojročná dcéra je tiež očkovaná a v piatok si ňou prešla aj ona. Po tejto skúsenosti som však ostala veľmi vystrašená.

Kedy je už čas ísť s takýmto malým dieťaťom do nemocnice?

Bolo už po pracovnej dobe pediatra, takže mobil mal vypnutý. Volala som na pohotovosť, kde sme sa dohodli, že si budeme každú polhodinu volať a sledovať malej stav spolu. Cca 4 hodiny od začiatku prejavov, kedy už zvracala dokopy 22x nás poslali priamo do nemocnice. Resp. sme si mali volať RZP (tí však pre nás odmietli prísť). Avšak po ceste do nemocnice zvracanie ustálo, tak sme sa po pohovore s pohotovosťou otočili domov a našťastie stav bol už v noci stabilizovaný.

Predtým bolo vracanie každých 10 minút a pri cikaní mala oranžový povlak v moči. Dcéra prakticky 7 hodín neprijímala žiadne tekutiny, lebo nám bolo poradené nedojčiť a nepodávať tekutiny 2 hodiny od posledného zvracania. Našťastie komunikovala, ale bola vysilená.

Existuje nejaká hranica, či už v počte vracaní alebo počte hodín vracania, kedy si rodič dokáže zhodnotiť, že je čas ísť do nemocnice kvôli dehydratácii?

Je informácia o nedojčení v akútnej fáze vracania správna?

Nie je lepšie dieťa dojčiť aj napriek tomu, že možno obsah žalúdka v sebe neudrží dlho, avšak sa možno aspoň niečo vstrebe?

Totižto z môjho laického pohľadu vnímam takúto chorobu tak, že keď sú zapálené črevá, zvierač žalúdka sa zavrie na dobu, kým sa črevá nezregenerujú aspoň trošku. Takže zvracanie nezávisí úplne od ďalšieho prijímania tekutín ako od stavu tráviacej sústavy.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

niečo ako vodítko nie je ani počet vracaní a ani počet hodín, ktoré neprijíma tekutiny ale najmä klinický stav dieťatka. Pokiaľ začína byť dieťatko spavé, malátne, určite by som do nemocnice išla a nečakala.

Informácia o neprijímaní tekutín do žalúdka istý čas, pokojne aj 2 hodiny po vracaní je správna. Ide o to, že žalúdok je veľmi "rozbúrený" a každý ďalší príjem spôsobí iba to, že sa "rozbúri" opäť namiesto toho, aby sa upokojil. Pri vracaní nejde totižto o problém čriev ale žalúdka. Ide o akútnu gastritídu (čiže zápal žalúdka, najčastejšie vírusovej etiológie).

Najdôležitejšie je teda sledovať klinický stav, či dieťatko ciká, ako vníma, komunikuje a pomaly, po dúškoch sa snažiť ho rehydratovať. Každých 10 minút ponúknuť jednu lyžičku vody počas 1 hodiny ponúkania, potom počas druhej každých 5 minút.

Potom dovoliť sa napiť dúškov. Ak je dieťatko aj dojčené, tak aj dojčenie. Ale prvotnú rehydratáciu by som robila lyžičkou a nie prisatím.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas