Kedy by malo dieťa riadne ukazovať?

Zodpovedané
6. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 10 mesačného synčeka.

Keď sa ho pýtam, kde je lampa a pes, koala na stene, zapínač, tak mi ukáže prstom. A to buď jednou alebo obidvoma rukami. Veľakrát sa stáva, že mi ich ukáže aj vtedy, keď sa ho nepýtam. A to len preto, aby som ho pochválila. Keď ho pochválim, tak má z toho radosť. Keď sa už pýtam na niečo kde je?

Prsty má pripravené, napodobňuje tie moje, ale neukáže na všetko, čo by som ja chcela.

Na veci, ktoré sú na polici ešte neukáže. Keď sa ho pýtam, kde je ocko, krstná, tak v momente sa pozrie na nich a usmieva sa. Občas na nich aj ukáže obidvoma rukami. Rozumie všetkému. Aj ked sa začne plaziť a mu poviem, aby štvornožkoval, tak sa dá na štyri, začne štvornožkovať a usmieva sa.

Raz sa mi stalo, že sme sa hrali na guličkovej dráhe a gulička sa dostala pod sedačku. Keď som sa pýtala, kde je gulička, tak mal prsty pripravené na ukazovanie. Vedel, ale neukázal. Dal na dráhu svoj cumeľ, aby sa skotúľal.

Kedy bude to pravé ukazovanie?

Považuje sa už aj toto za ukazovanie?

Papa ešte nedáva, ani ťap ťap. Mám pocit, že tieto dve veci sú pre neho otravou.

Ďakujem

Dobrý den,

aj toto sa považuje za ukazovanie. Nemusí ukázať na všetko (jednak všetkému nerozumie a jednak sa mu nemusí chcieť). Vývin mi príde úplne normálny. Podporujte ho v štvornožkovaní.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas