Kašeľ u detí. Ako na dvojtýždňový suchý kašeľ u dieťaťa?

Zodpovedané
7. mar 2019

Dobrý deň,

syn má už 2 týždne suchý kašel, ktorý se po vysadení Stoptussinu po 7 dňoch zmenil na vlhký, ale potom zase začal kašlať sucho. Nic iné ho netrápi; nemá teploty, ani nádchu, nič ho nebolí. Na vlhký kašeľ som už nič nepodávala, protože to vykašliaval dobre, ale do dvoch dní zase začal sucho kašľať. Dávala som mu i čaje, prieduškové aj lipové, ale kašeľ nepřešiel.

Neviem, či nasadit nanovo Stoptussin? Zaberie ešte po tak krátkej dobe, alebo mám vyzkúšať niečo iné?

Ďakujem Vám.

Dobrý deň,

Váš synček má 2 týždne kašeľ, čo je u respiračných infekcií spôsobených z 90% vírusovou etiológiou ešte v norme. Preto sa nebojte pokračovať v liečbe podľa charakteru kašľa.

Teraz začnite pokojne znova s podávaním antitusík - liečivá pre suchý kašeľ, pokojne aj Stoptussin- a keď sa charakter kašľa zmení na produktívny podávajte mukolytiká - na trhu ich je množstvo, z ktorých si môžete vybrať.

Ak by kašeľ trval viac ako 6-8 týždňov hodnotíme ho ako chronický, v tom prípade je potrebné absolvovať ďalšie vyšetrenia u špecialistov (alergológ, ORL) na vylúčenie astmy, alergií, atypického zápalu pľúc a adenoidných vegetácii.

V rámci ďalších opatrení je vhodné neprekurovať izbičku a dohliadnuť na dostatočný prísun tekutín. Počas zimných mesiacov môžete navyše podporiť synovu imunitu prípravkami na to určenými.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas