Je zmena farby stolice u bábätka v poriadku?

Zodpovedané
28. jan 2023

Dobrý deň,

synčekovi zistili, že má rotavírus. Mal redšiu stolicu žltej farby, ale dnes mal tmavohnedú. Papať mu chutí. Vždy v polovici jedenia ho začne bolieť bruško, zvíja sa a plače. Zje len 60 ml bezlaktózového UM. Dala som mu do mliečka aj Tasectan pre deti.

Súvisí Tasectan so zmenou farby stolice a s bolesťou bruška?

Čo iné to môže spôsobovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

zmena stolice je väčšinou spôsobená zmenou mikrobiomu, ktorý sa typicky mení pri rôznych ochoreniach gastrointestinálneho traktu a aj po užívaní antibiotík či po zmene stravy.

Pokiaľ v stolici nie je krv, nie je opakovane biela, tak zmena farby nemusí znamenať vôbec nič. Dojčatá môžu mať farbu od žltej, cez zelenú až po hnedú.

Predpokladám, že zmena solice je na vrub ochorenia, Ak neužíva probiotiká Nekadec alebo Probiofix imun, tak mu nasaďte. Treba využívať celé balenie. Do roka by potom mal byť na Probiofix imun denne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas