Je zlatý stafylokok prenosný?

Zodpovedané
11. júl 2020

Dobrý deň,

mám trojročnú dcéru.

Môžme sa stretnúť s dieťaťom, ktoré má zlatého stafylokoka?

Je to prenosné?

Ďakujem

Dobrý deň,

zlatý stafylokok je baktéria, ktorá sa v bežnej populácii nachádza. Je súčasťou bežného osídlenia horných dýchacích ciest - niekedy však môže spôsobiť ochorenie. Samozrejme ako všetky baktérie, ktoré sa nachádzajú v populácii - je aj táto prenosná.

Je málo pravdepodobné, že sa dcérka už nestretla s človekom, ktorý by bol nosičom tejto baktérie a teda že sa celkovo nestretla s touto baktériou.

Nie je preto žiadny dôvod ju izolovať od dieťaťa, ktoré je nosičom - ak práve nemá akútne príznaky ochorenia horných dýchacích ciest.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas