Je zapáchajúci pot u 7 ročnej dcérky normálny?

Zodpovedané
10. mar 2019

Dobrý deň,

mám takmer 7 ročnú dcéru, ktorej od cca 5,5 roka zapácha pot ako dospelej. Nepotí sa veľa. Nemáva mokré tričko, iba to zapácha. Pediatrička nám na to vždy povie, že ju máme viac umývať. Ale ja ju sprchujem každý večer.

Je to normálne v jej veku?

Ďakujem

Dobrý deň,

zdieľam názor Vašej pediatričky - dbať na zvýšenú hygienu, častejšie menenie a pranie oblečenia, prádla, výmena uteráka atď, nakoľko je dcérka 7-ročná a inak úplne zdravá a teda predpokladám, že nepôjde o vrodenú metabolickú chorobu, pri ktorých býva zvýšené potenie / špecifické zapáchanie potu.

V prípade týchto závažných dedičných metabolických ochorení u detí sú ďalšie symptómy, ktoré alarmujú k vyšetreniam: nevysvetliteľná mentálna retardácia, poruchy učenia sa, poruchy vo vývoji, kŕče, zvláštny zápach tela a moču, epizódy vracania, acidózy alebo kómy, žltačka alebo hepatomegália.

V ľudskom tele sa nachádzajú približne štyri milióny potných žliaz. Potné žľazy sú dvojakého druhu - ekrinné a apokrinné. Ekrinné žľazy sú malé potné žľazy, ktoré okrem červenej časti pier, nechtových lôžok, kože genitálu pokrývajú celý povrch tela. Najväčší počet týchto žliaz je v koži dlaní,chodidiel a podpazuší. Ich celkový počet sa odhaduje na 2,5 – 3 milióny. Tieto však produkujú pot bez zápachu, ktorý slúži na reguláciu teploty tela.

Naopak apokrinné (pachové) žľazy sú iba v podpazuší, na mons veneris, skróte, v anogenitálnej oblasti a v oblasti areoly prsníka. Sekrét apokrinnej žľazy je mliečne skalený až žltkastý, spočiatku nezapácha. Samotný zápach vzniká rozkladom potu mikrobiálnou flórou každého človeka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas