Je vývoj môjho 2-ročného syna v poriadku?

Zodpovedané
27. sep 2022

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom synčeka, ktorý sa narodil v 36. týždni. Dva dni strávil v inkubátore, bol sledovaný v rizikovej a neurologickej ambulancii.

Problém je, že rozpráva len 5 slov, ktoré aj občas použije. Inak fyzicky je ok, všetko zvláda ako zdravé deti. Nenapodobňuje zvuky zvierat. Pri hre vydáva len zvuky, resp. húka.

Doktorka na rizikovej ambulancii povedala, že keď sa do 2,5 roka nerozhovorí, pošle nás k logopedičke. Syn má 2 roky a 2 mesiace.

Je v poriadku, keď len húka a vydáva zvuky - huhu, aha, ahe, ehe?

Inak chápe všetko, čo po ňom chcem. Vie sa obuť, zobliecť, na iné veci je šikovný. Očný kontakt má, deti sa hanbí. Je rád, keď ich vidí, ale skrýva sa za mňa.

Nemôže ísť o autizmus?

V rodine takéto ochorenie nemáme, ale matka manžela je psychicky chorá. Má schizoafektívnu poruchu a mániodepresiu.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste v sledovaní rizikovej ambulancii, kde lekárka vidí, že sa inak synček vyvíja neurotypicky = normálne, tak by som sa autizmu nebála.

Čakať ale na pomyselný 2,5 rok nemusíte a logopédiu môžete absolvovať už teraz. Pokiaľ dieťa netvorí 2 slovné vety, slovná zásoba je slabá, tak je to vhodné. Možno prídete na to, že treba zapojiť viac interakcie, pesničiek spievať, riekaniek, menej screen time. To už logopedička všetko povie.

Čo sa týka Vášho strachu o autizmus, doma si viete spraviť dotazník M-CHAT, ktorý by potencionálne rizikové deti mal odhaliť:
https://vyskum-autizmu.webnode.sk/news/skrining...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas