Je vývoj môjho 13 mesačného syna v poriadku?

Zodpovedané
31. mar 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom psychosomatického vývoja 13 mesačného syna. Žijeme v zahraničí a tu sa také veci nesledujú. Pohybové aktivity začal robiť tabuľkovo, možno aj o niečo skôr. Otáčať sa začal v troch mesiacoch, štvornožkoval v 6. mesiaciach. Sedieť začal ako 7 mesačný a chodiť popri nábytku ako 10 mesačný. Samostatne chodil v 11. mesiacoch.

Syn nie vždy reaguje na meno. Niekedy ho môžem aj 10x zavolať a proste nereaguje. Inokedy zareaguje hneď. Počuť počuje a za zvukmi sa otáča. Vôbec neukazuje prstom. V knižke tiež nič neukáže, keď mu poviem.

Nevie povedať ešte žiadne zrozumiteľné slovo, ale stále blaboce. Často hovoril gaga, povedali sme mu raz zo srandy Gagarín a to zopakuje. Neotáča hlavou, nehovori nie, keď niečo nechce. Nenapodobňuje zvuky zvierat, len občas koňa. Keď niekde vidí nejaké zvieratko, ktoré pozná z knižky (koňa, psa, vtáka), tak sa začne smiať.

Vôbec sa u neho neprejavila separačná úzkosť. Odkedy sa vie pretáčať, tak nechcel byť na rukách a odťahoval sa. To sa zmenilo až teraz v 13. mesiaci. Teraz sa za mnou ťahá, ale skôr mi to príde, že to robí len preto, aby mal výhľad. Bojí sa vysávača, mixéra, fénu. Nemá záujem sa sám kŕmiť lyžičkou, ale banán a chlieb spapá pekne sám. Ak papá napr. chrumky, tak rád nimi kŕmi aj mňa.

Nevie načo slúži veľa bežných predmetov. Napr. hrebeň si neprikladá k hlave. Keď sa však hráme s hračkou - s telefónom, tak mi ho prikladá k uchu. Stále dáva všetko do úst.

Má rád hudbu. Keď mu niečo pustím (len audio) a preruší to reklama, tak sa niekedy dosť nahnevá. V herničke a na ihrisku na druhé deti, ľudí vôbec nereaguje. Ale keď je niekto u nás, kde je väčší kľud, tak sa usmieva, hambí sa, chce sa hrať.

Vie dať na seba len 2 kocky, a aj to sa mu nie vždy podarí. Rovnako je to s krúžkami, ktoré sa dávajú na paličku. Čo sa týka vkladačky, tak tam vie dať jeden tvar, ale otvor musí byt otočený k nemu. Ak ho otočím na inú stranu, stále dáva ten tvar do otvoru pred ním. Občas robí čudné pohyby. Keď sedí na stoličke, v kočíku - hýbe sa z ľava doprava a "spieva" pri tom. Aj keď je pravda, že čím je starší, tým ich robí menej.

Inak je to veľmi aktívne a veselé dieťa. Rád sa smeje, príde sa dať zámerne poštekliť, keď mu hovorím jednu riekanku. Rád sa so mnou hrá na schovávačku tak, že sa iniciatívne schová za dvere a čaká až poviem "kde je". Potom sa objaví a smeje sa. Rád ma naháňa a hľadá. Dáva mi "give me five". Keď mu poviem, aby zabubnoval, začne búchať na sedačku alebo stôl. A keď sa mu chce, ale fakt sa mu musí chcieť, dá aj papa a urobí ťap-ťap. Rád opätuje iným ľuďom úsmev. Nemá problém byť s cudzími ľuďmi.

Je jeho vývoj v poriadku?

Ďakuje

Dobrý deň,

áno, vývin je v rámci širšej normy.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas