Je vývoj môjho 10,5-mesačného dieťaťa v poriadku?

Zodpovedané
18. júl 2022

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o nestranný - odborný názor na vývoj môjho syna.
Má 10,5 mesiaca, bol narodený spontánne, načas, bez problémov. Doteraz mu neboli zistené žiadne "poruchy" a ani choroby.

Okolo 9. mesiaca som začala riešiť, že neštvornožkuje. Naša pani doktorka to neriešila a vyhodnotila, že má ešte čas. Ja som sa aj tak objednala k fyzio. Tá povedala, že svaly sú slabšie. Cvičíme Vojtovu metódu. Pani fyzioterapeutka povedala, že zatiaľ nevidí na ňom dôvod, aby bol vyšetrený neurológom.

Synček sa dáva aktívne na 4, ale nedokáže štvornožkovať. Po dvoch - troch pohyboch padá. Prejde však všade, kde potrebuje plazením. Zo 4 sa stavia do striešky, sadá si, pivotuje, hrá sa v šikmom sede. Nestavia sa k nábytku, pokúša sa stavať, ale vôbec mu to nejde. Ostane maximálne kľačať. To však riešime a cvičíme. Po cvikoch vidím väčšiu aktivitu.

Jeho hra za deň je rôzna. Vie si so mnou kotúľať loptu - on mne, ja jemu, tiež posúvať autíčko. Keď je na posteli, alebo papá v stoličke, baví ho hádzať veci dole a pozerať sa, kde spadli. Otvára šuflíky, vykladá z nich všetko, vkladá do nich. S každými dverami sa hrá tak, že ich otvára, zatvára. Snaží sa stavať vežu z kociek - nevie ich dať na seba tak, aby veža stála, ale ukladá 2 kocky na seba. Keď sa hrá s autíčkom, tak točí kolieskami, posúva si ho. O všetko čo vydáva zvuk ťapká dlaňami, prípadne inou hračkou.

Baví ho čítať knižky. Tvári sa, že číta (mama, baba, vava, gaga, vrrr), otáča si strany sám. Zatiaľ nevie ukázať, kde je napr. havo na obrázku. Po mne niektoré zvuky zopakuje. Keď sa ho opýtam ako robí havo, tak to nevie. Veci dokáže držať aj pinzetovým úchopom, ale nie vždy ho využije.

Na rukách nie je príliš rád. Niekedy nemá rád maznanie, ale večer aj ráno v posteli sa rád mazná. Nevie urobiť "moja" (pohladkať niekoho). Skôr to dopadne tak, že ťapne na tvár. Až keď mu chytím ručičku a začnem si s ňou hladkať po tvári, tak to robí pekne. Sám nevie ani ťapušky. Keď mu chytím rukami a ťapkám s ním, robí to rád. Občas už ukáže papa.

Miluje hru, že sa zakryje dekou a pýtame sa "kde je....?" A keď sa odkryje povieme "tu jee." Toto miluje. Rád sa pozerá do zrkadla, ťapká si. Keď niekde niečo buchne, pohne sa, hneď zbystrí a otáča sa tam, alebo sa doplazí a ide sa pozrieť. Plače za mnou, keď odchádzam a zatvorím za sebou dvere.

Lyžičkou nevie jesť sám, ale keď má chrumku v ruke papá sám. Z fľašky vedel piť sám, ale zrazu to buď zabudol, resp. spohodlnel. Pije vtedy, keď mu ju držím ja.

Keď je v novom prostredí, alebo s novými ľuďmi, tak zvykne byť uplakaný, kým si zvykne.

Myslíte si, že okrem tej motorickej stránky, ktorú riešim s pani fyzioterapeutkou, je vývoj v poriadku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

vývoj okrem toho, čo riešite s fyzio mi príde absolútne primeraný veku. Neviem ani čo myslíte tým, že jeho hra je hrôza - vyzerá, že sa hrá ako bežné dieťa v jeho veku.

V tomto veku deti ešte nemusia vedieť ukázať papa, ani ťap-ťap, ani moja. Príde to okolo roku, prípadne po roku. Rovnako tak ukazovanie prstom okolo roka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas